Filmtárunk állománya csaknem 700 tekercset tartalmaz, melynek több mint felét digitalizáltuk és elérhetővé tettük a nyilvánosság számára. A gyűjtemény – amely 16, illetve 35 mm-es filmtekercsekből áll – felbecsülhetetlen értékű építés- és technológiatörténeti forrás az 1952 és 1992 közötti időszakból. A filmek elsősorban a szakipari képzés és továbbképzés számára készültek oktatási segédanyagként, így az egyes eljárások, munkafolyamatok pontosan követhetők általuk, éppen ezért a korabeli épületek felújításánál manapság is hasznosak. Ezen kívül számos életvitellel, lakhatással kapcsolatos szórakoztató, olykor korabeli ismert színészek szereplésével készült kisfilm is része a gyűjteménynek.
Videók
A Bácsép az osztrák KELIT céggel kooperálva műanyaggal védett acélcsöveket készít évi 50 km hosszmennyiségben. Védőcsatorna nélküli, közvetlen a talajba fektethető hő és vízszigetelt csővezetéket készítenek. Az acélcsövekre - távtartókkal - ráhúzzák a PVC köpenycsövet és a kettő közötti részt habanyaggal kitöltik. A habképződés teljes szigetelést biztosít. Összeillesztéskor PVC karmantyút húznak a csőcsatlakozásokra, és azt is helyszínen habosítják. A kész csöveket homokágyra fektetik és épületen belül a szokott módon szerelik tovább.
Az építőipar számos területén a munkák elvégzése magasban történik, ahol védőkorlát nem létesíthető, ilyen esetben ki kell kötni a dolgozókat. A film bemutatja a nálunk alkalmazott derék- és lágyékhevederes biztonsági öveket.
A film bemutatja a különféle csiszoló és porszívó gépek, valamint a lakkozási munka biztonságos lebonyolítását – az előírt védőeszközök használatával együtt.
A Borsod megyei Állami Építőipari Vállalat, valamint az ÉSZAKTERV tervezése és beruházása alapján készült a kazincbarcikai általános iskola, a Borsodi Házgyár termékeiből. Tervezési variációk lehetőségét mutatja be a film, és ezzel a kommunális épületek gyors elkészítéséhez ad támogatást.
Az építőiparban használatos, fából készült könnyű létraállványoknak a munkavédelmi előírásoknak megfelelő építése és bontása.
A fehércement gyártásának és felhasználásának bemutatása.
1975-től ÉVM-előírás értelmében minden négyszintes vagy annál magasabb házgyári elemekből épült lakóházat egycsöves fűtéssel kell szerelni. Az egycsöves fűtés hazai bevezetésével kapcsolatos, az ÉTI-ben végzett modellkísérleteket mutatja be a film.
A számos földmunkagép közül a felső forgóvázas száraz kotrógépekkel foglalkozik a film, elsősorban a biztonságos munkavégzés szempontjából.
Áttekintést kapunk a betonról, napjaink egyik legjobban elterjedt építőanyagáról és annak szerkezetéről. Megismerkedünk egyik legfontosabb alkotója, a cement gyártásával és különböző típusaival. A film bemutatja, milyen kísérleteken alapul a különböző minőségi betonok elnevezése.
A nagypanelos építés szerkezeti elemeinek gyártása és a gyártó berendezés ismertetése, tekintettel a közép és felsőfokú oktatás céljaira.
Az előbbi film folytatásaként ismerteti a panelos építési mód helyszíni szerelési munkáit.
Laboratóriumi elemzés a beton szilárdulási fokozatairól (BHK II.) és az automatikus betongyár ismertetése; Betonszállítási módok a házgyárakban (BHK I., II., III., Szegedi Házgyár).
Egy aknában egyszerre 2 db tömör elem készül, fazsaluzatban, konténeres betonozással, helyben gőzöléssel (BHK I.) A szolnoki ÉTI billenősablon bemutatása, nyílásos teherhordó válaszfal gyártása közben.
A Dunaújvárosi Házgyár rendszerének belső fűtésű sablonok bemutatása homlokzati panelgyártás közben, trükkrajzzal.
A Szegedi Házgyár homlokzati sorának trükkrajzzal kiegészített bemutatása.
A Larsen-Nielsen rendszerű gyártási rendszert láthatjuk, nagy szalagablakos homlokzati panel készítésénél, mégpedig úgy, hogy a díszítőbeton a sablon aljára kerül (fordított gyártás). Trükkrajzok a körfolyamatról.
A BHK I. homlokzati falsorát a BHK III. B. falsorának az elejét láthatjuk, trükkrajzokkal kiegészítve
A BHK II. rendszerében készült elem technológiája (aggregát-konvejor)
A Szegedi Házgyár rendszerében készült elem technológiája (konvejor).
A BHK I. csoportzsaluinak technológiája, belső, nyílásos teherhordó fal gyártásánál.
A Borsod Megyei ÁÉV alsózsolcai házgyárak módszere szerint készült térelem technológiája, szak- és szerelőipar érintésével
A BHK I. aggregát rendszerű gyártástechnológiája lépcsőkarra és lépcsőpihenőre
A BHK III. acél tárolása, egyengető és vágógépeinek kezelése, kézi és gépi hajlítások, kengyelkészítések
A BHK III. betonvas-daraboló gépeinek, keskenylétra-hegesztő gépeinek ismertetése.
A BHK III. és BHK I. hálóhegesztő gépeinek kezelése.
A BHK III. ikerkonduktorain (süllyeszthető) és a BHK I. vízszintes konduktorán végzett hegesztési technológia.
A BHK I.-ben a homlokzati elembe való, háromnyílásos ablak elhelyezésének technológiája.
A BHK I.-ben a homlokzati, válaszfal és födémpanelok kikészítése, javítása, meózása.
A kötözők ábécéje: jelzések, kötelek, himbák, kötözési módok; himbák átvizsgálása, beállítása.
Levétel a kiszállító kocsiról, függőleges és vízszintes paneltárolás, térelem tárolása, tréler megrakás (BHK II., III.).
A talajok térszint alatti elhelyezkedésének, rétegződésének és fizikai tulajdonságainak fúrással és laboratóriumi vizsgálatokkal történő meghatározása mellett az utóbbi időben egyre nagyobb szerepet kapnak azok a vizsgálati módszerek, amelyekkel a helyszínen, a talaj eredeti fekvésében állapítja meg a talaj szükséges paramétereit. A helyszíni vizsgálati módszerek gyorsan végrehajthatók, termelékenyek és gazdaságosak.
A gyümölcstermesztés méreteiben, mennyiségében és színvonalában rohamosan emelkedik. A piaci értékesítés megköveteli a termékek tárolását a legkedvezőbb eladás időpontig. Ennek előfeltétele a gyümölcsök hűtött üzemi tárolása. Mivel az igények sokfélék, a megoldások is sokoldalúak. A kivitelezésben és tervezésben a HUNGARO-FRIGO egyesülés nyújt számos előnyt.
A hegycsuszamlás és az egyéb földmozgások során előállott felszínváltozások, az ezek megelőzésére és megakadályozására alkalmazható építési eljárások bemutatása.
Különleges szerelési technológiát mutat be a film : a magasépítményeken lévő villámhárítók felújítási és szerelési munkálatait, az üzemeltetés leállítása nélkül végzik el.
A Miskolci Tervező Vállalat és a Borsod megyei Állami Építőipari Vállalat tervezői és szakemberei létrehoztak egy előregyártott vasbeton szerkezetből építhető, egy vagy többszintes kivitelű, sokfajta alaprajzú, több célra alkalmazható vázrendszert. Ez a rendszer különösen alkalmas a kommunális és kereskedelmi létesítmények, iparosított jellegű, rövid építési idejű megvalósítására. Elvileg ezzel a rendszerrel megvalósítható a lakónegyedek minden járulékos beruházásának egyidejű építése. A tervezői modelltől a kivitelezésig vezető utat, több megépült épületvariációt is bemutat a film.
Az ötvenes évektől Európa-szerte megnőtt az érdeklődés a kitakarás nélküli, közműalagút-építési technológiák iránt. Az egyik legkorszerűbb módszert, a folyamatos csősajtolásos építési eljárást ismerteti a film.
A könnyűtatarozás céljára épülő alumínium csőállványok biztonságos felszerelése és lebontása városi környezetben. Fontos a helyes karbantartás, tárolás, olajozás. Gördülő csőállványt is bemutat a film.
A székesfehérvári ALBA fal gyártását és elhelyezését foglalja röviden össze a film.
A kis falutól a fővárosig, különböző településformák bemutatásával a film az utóbbi évtized magyar kísérleteit és eredményeit veszi számba, az ott épített emberi környezet szebb, jobb, harmonikusabb kialakítására tett építészeti megformálásokkal.
Caius Orata római halkereskedő olyan házat építettet magának, amelyben padlóalatti fűtést alkalmazott a fürdőhelyiségben. Hazánkban most a TTI közreműködésével szerelik már a műanyagcsöves megoldású padlófűtést. Filmünk a műanyagcső gyártásától a felhasználásig dokumentálja a különböző helyszíneken ezeket a munkálatokat.
Az 1966. évi BNV-n felállított lemezszerkezetű csarnok üzemi előregyártásának és helyszíni szerelésének részletes technológiai bemutatása.
Epoxigyanta alapon, hidegen keményedő új termékek építőipari alkalmazását ismerteti a film.
A hetvenes évektől vált technikailag lehetővé a hagyományos gravitációs szennyvízelvezetés helyett, korszerű szivattyúkkal, a szennyvíz nyomás alatti elszállítása. A film a vezetékes víz- és csatornázás történelmi háttere mellett bemutatja a nyomás alatti szennyvízelvezetés elvi működését és gyakorlati építését, tárgylaja a rendszer előnyeit.
Fejlett ipari államokban, a könnyűszerkezetes építést a mezőgazdasági és ipari építészetben, valamint kommunális létesítmények vonatkozásában - széles területen - alkalmazzák. A film a Típustervező Intézet és a Dunai Vasmű által kidolgozott komplex könnyűszerkezetes építési rendszer alkalmazásával készült kísérleti épületeket mutatja be.
A Somogy megyei Állami Építőipari Vállalat rendelésére készített technikai jellegű film a DURINYP faforgácslapból készített fürdőszoba-térelemet, annak összeépítését és vízvezetékkel való szerelését mutatja be. A lapot a Nyugat-magyarországi Fagazdasági Kombinát szállítja méretre előkészítve, és a Somogy megyei Állami Építőipari Vállalat saját telepén állítják össze, több változatban. Komplett összeállítás után kerül a házgyári házakba beszerelésre.
Az óbudai rekonstrukció során az Út- és Vasútépítő Vállalat házgyári lakóépületek alsó két fogadószintje építésénél alkalmazta ezt a korszerű zsaluzási megoldást.
A házgyári panelokból telepszerűen építhető családi házak prototípusát készítette el a dömsödi Tanács a TTI tervei alapján. A pedagógus család részére készülő ház paneljeit a Bács megyei ÁÉV szállította kecskeméti telepéről. A ház 1,20-as mélységű alapokra épült; tetőterét egy hálószoba és egy gyerekszoba foglalja magába, az előszobából falépcső megoldással. Földszintjén helyezkedik el a nappali, vendégszoba, konyha, fürdőszoba és az éléskamra. A ház rövid idő alatt készíthető el.
A toronydaru-pálya földmunkája, előregyártott elemekből pályaépítés, biztonság berendezések. A daru összeszerelése. A darus és a vezető szerelő, kötöző kapcsolata.
A film az Építőmávészek Szövetsége, az ÉVM és Mohács Város Tanácsa rendelésére készült a mohácsi történelmi emlékhelyről. Ezen a helyen volt 1526-ban a szomorúvégű csata. Itt találták meg a Kanizsai Dorottya által eltemetett - a törökökkel vívott harcban hősi halált halt - magyar és más nemzetiségű harcosok maradványait. A mohácsi csata színhelyén több vállalat és intézmény kezdeményezésére gazdag díszítésű és egyszerű vonalú átriumot építettek, ahol sok dokumentációs anyag is segíti a mai ember emlékezését.
Háromféle fűtési módról, tüzelési anyagokról (olaj, szén, gáz), tüzelőrendszerekről szól a film. Részletesen tárgyalja a kémény helyének tervezését, az adott kályha, kazán létesítményén keresztül a takarékosság betarthatóságáig.
Az autódarú típusok számának növekedése természetes következménye a fejlődésnek. A fokozódó műszaki fejlődés magasabb biztonságtechnikai és gyakorlati tudást kíván a gépkezelőtől. Az autódaruk számos előnyük mellett sok baleseti forrást is rejtenek magukban. Erre figyelmeztet a film.
A film bemutatja azokat a különféle típusú munkavédelmi szemüvegeket, amelyek szikravédelemtől egészen a savártalomig használhatók.
Az építőiparban egyre gyakrabban alkalmazott oszlopos felvonók előírásnak megfelelő felállítása, illetve az üzembe helyezés részletes ismertetése.
A film a lábsérüléses üzemi balesetek elkerülése érdekében bemutatja az orrmerevítéses munkabakancs használatát.
Az épületeken alkalmazott aranyozási módok, az aranyfüst és a metálaranyozás technológiájának bemutatása.
A növekvő energiaárak szükségessé teszik a házgyári és más modern technológiával épült lakóépületek energiatakarékos fűtését. Ilyen fűtési rendszer az átkötőszakaszos, egycsöves fűtés, amely lehetővé teszi az egyenletes hőmérsékletelosztás beállítását és az energiatakarékos üzemeltetést.
A jó minőségű építésre ma már nagy gondot fordítanak az építőiparban, de még ma is keletkeznek károk, ha a tervezés, a kivitelezés vagy az üzemeltetés területén nem járnak el körültekintéssel és nem veszik figyelembe az előírásokat.
A folyamatos téli építésszervezés munkái, a feltételek biztosítása, a szükséges berendezések ismertetése.
A műszaki színvonal állandó emelésének egyik támasza a szakmai újítások, szabadalmak nagy száma. Ennek bemutatására és népszerűsítésére kiállítást rendezett az ÉVM 1979-ben. A kiállításon 44 vállalat közel 150 újítása, találmánya szerepelt, nagy részüket a vállalatok már alkalmazzák és gyártják. Ezek az újítások, szabadalmak újabb gondolatokat ébresztenek az építőipar célkitűzéseinek megvalósításában.
A pestlőrinci Jegenye-fasorban egy könnyűszerkezetes, ipari célú csarnok építését látjuk. A kehelyalapokba betonvas palást került, ezt kibetonozták, hogy a laza szerkezetű talajba megfelelő alapozást készítsenek. Az angol Conder rendszerű acéloszlopok Tápiószelén készültek. A film végigkíséri az egyes építési szakaszokat, az épület befejezéséig.
A film három részben mutatja be a könnyűszerkezetes építés három példáját. Az első épület: a Zalai úti ABC- áruház. Az egyhajós épületben Magyarországon először alkalmazták a Galbestos burkolólemezeket. Összekapcsolásra pop-szegecset használtak. A második épület: egy 24 x 42 mm2 alapterületű, 2 x 12 m fesztávú raktárépület. A tetőfedés hőszigetelt trapéz-hullámlemez. Oldala részben profilüveg. A harmadik épület: Kipszer-rendszerű raktárépület. Az ún. térrács tartószerkezete 18 m fesztávval készült.
Nyomócső törés esetén a víz röviden a felszínre tör. A csatornák hibái nehezebben állapíthatók meg. Mire az útburkolat süllyedése, repedése, beomlása felhívja a figyelmet a károsodás olyan nagyfokú, hogy javítási ideje és költsége sokszorosan felülmúlja a nyomócső töréseket. Az ÉTI-ben kidolgozott találmányszámba menő új vizsgálati módszer és ennek gépegységével, a betoncsövek szilárdsági, vízállósági hibái még beépített csövek esetében is könnyen, gyorsan vizsgálhatók és kimutathatók a felszín megbontása nélkül. Az új módszer a hagyományos vizsgálati időket már a gyártás fázisában is lényegesen lerövidíti és megbízhatóbb eredményeket ad.
A csúszózsaluzatos eljárással, kohó-habsalak felhasználásával készülő lakótelep építése, valamint az úgynevezett "üzemeltetett lakás" bemutatása, amely feltételezi a különféle szolgáltató egységek megteremtését.
Az iparosított építés egyik eleme az úgynevezett "vizes mag", amelyet szintén előregyártanak. Maradéktalanul csak a házgyári technológiában valósult meg. Más iparosított technológiáknál a vizes mag megoldatlan, építése godnot okoz. Az Építésügyi Minisztérium kezdeményezésére az Építéstudományi Intézet közreműködésével a Nyugatmagyarországi Fakombinát vállalkozott arra, hogy a cementkötésű faforgácslapokból kísérleti szériát állít elő.
A házgyárak óramű pontossággal gyártanak, de a felhasználás már nem egyenletes. A Délmagyarországi Építő Vállalat kollektívája - először Magyarországon - panelokból egy- és kétszintes családi házakat tervezett és kiállításszerűen épített fel Szegeden. A film ennek az építési módnak előnyeit, gyorsaságát, kulturáltságát bizonyítja.
A Bátaszéken gyártott, modern gépsorokkal előállított vázkerámia elemekkel és azok felhasználásával ismerkedünk meg. A különböző célú, alakú, formájú alaptégla, gerendaelem stb. felhasználását egy emődi családi ház felépítése közben mutatjuk be.
Magyar-angol együttműködéssel Keszthelyen épült fel egy 16 lakásos társasház, mely angol licenc alapján, ún. öntött beton-technológiával készült. A nagytáblás zsaluzatba helyi kőzetanyag-adalékkal, minimális gépesítéssel nagyszemcsés szerkezeti betonkeveréket öntenek. Szilárdulás után egy egész szint (4 lakás) külső és belső fala kész. Rendkívül termelékeny és olcsó kislakás-építési technológia.
Az ÉPGÉP Vállalatnak az 1967-es évi BNV-n kiállított gyártmánnyal: betonkeverő, fogadóberendezések, billenőpad és sok más kisgép.
Hazai tervezésű alagútzsaluzattal (Zala megyei ÁÉV) épül a zánkai KISZ-tábor 16 db ún. Y alakú szállásépülete. Az egyedi, összecsukható, állítható zsaluval 3 szintes épületeket emelnek.
Egy több évre tervezett sorozat első filmje, mely bevezeti a nézőt az építési hibák fogalomkörébe és bemutat egy pár jellegzetes épületszerkezeti hibát és ezek következményeit.
A Budapesti Nemzetközi Vásár területén rendezték meg az első szakosított nemzetközi építőgép kiállítást.
Az évenként ismétlődő Budapesti Nemzetközi Vásáron mintegy kirakatként tárják az érdeklődők és szakemberek elé a világ iparának érdekes újdonságait. Híradófilmünk az 1968. évi BNV-n bemutatott kül- és belföldi építőipari és építőanyagipari gépújdonságokat örökítette meg. Jelentős részben képviseltetik magukat a szakipari és anyagszállítási kisgépek is. A sokszínű és változatos gépújdonságokból nehéz lenne bármit is kiragadni, éppen ezért kérjük nézze meg az "Építőipari Gépek az 1968-as BNV-n" c. filmet.
A következő újításokról ad hírt ez a filmünk: - Dottrod II. nagy táblás zsaluzat, - váltóhornyos csatorna, - optikai csatornavizsgáló berendezés, - Márki-féle zsompszivattyú, - GF 251 gyorsgőzfejlesztő, - csővégeszterga, - csőnyak megmunkáló berendezés.
Az épületasztalos iparban leggyakrabban alkalmazott munkagépek előírásnak megfelelő üzemeltetése, védőberendezésekkel való felszerelése, és rajtuk történő előírásszerű munkavégzés a szerszámok szakszerű élezése és tárolása.
A felvételek helyszínei: Budapest - Kelenföld, Zugló, Újpest, Győr, Szombathely, Mosonmagyaróvár, Miskolc, Székesfehérvár, Veszprém, Bratislava. Tömör ismertetés a hazai panelos lakótelepi építkezésekről; egy épület helyszíni szerelésének teljes összefoglalása.
Vert, Franki és rövidköpenyes cölöpkészítés, gerendarács, IS-NOE nagytáblás és térzsaluzás. Teknőalapok, kiemelt és lábakon álló fogadószintek a panelfogadás előkészítésére.
A hossztengelyek kitűzése és felvitele a szintekre. Falhelyek kijelölése. Egy-egy szint elemfogadó csavaranyáinak műszeres szintbeállítása (trükkrajzok).
A közúti elemszállítás, felrakás, biztosítás, a kötöző feladata, himba és kötélvizsgálatok, jelzések, leemelések trélerről, tárolóból.
Mi a teendő a szerelőszinten? A komplex brigád feladatainak ismertetése; korlátok, lefedők, kitámasztó és segédszerkezetek, homlokzati belső és válaszfalak csavarra ültetése, ideiglenes kitámasztása, födémpanel, attika elhelyezése, kitámasztó szerkezetek bontása (trükkrajzokkal).
Az 5. filmben részletezett tevékenységek győri változatai.
Kecskeméti szerelés híján, a budapesti szerelés képanyagából, a kecskeméti sajátosságok figyelembevételével készült változat (trükkrajzokkal)
Általános felkészülés, kábel, hegesztőgép, védőfelszerelések, szerszámok, elektródák, segédeszközök. A függőleges és vízszintes csomópontok acélkapcsoló és fűző elemeinek, a koszorúvasalásoknak összeghegesztése. Minőségi ellenőrzés (trükkrajzokkal).
A 8. filmnél részletezett feladatok győri megfelelői.
A budapesti képanyag felhasználásával, a 8. sz. filmben ismertetett feladatok a Bács megyei sajátosságokkal.
Vízszintes és függőleges csomópontok betonozása; villanyszerelési tömítések, előkészítések, sarok- és sikzsaluzatok, betonfogadás, belapátolás, vibrálás, lehúzás. Elhelyező hézag zsaluzása, csömöszölés kangóval, csavarleengedés, zsaluzatok bontása, felület összedolgozás, takarítás (trükkrajzokkal).
A 11. számú filmben részletezett tevékenységek győri változatai.
A 11. sz. film képanyagának felhasználásával, a Bács megyei sajátosságok kihangsúlyozása (Földrengés elleni védelem)
Különböző fürdőszoba kabinok (vizes térelemek), loggiák, szellőző és elektromos térelemek elhelyezése (trükkrajzzal)
A zárt és nyílt hézagképzés elméletes trükkrajzokkal. A vízszintes nyílt hézagképzés elmélete trükkrajzokkal. A vízszintes nyílt hézagképzés, loggiák szigetelése, hőszigetelő táblák. A 43. sz. ÁÉV és a Győr megyei ÁÉV függőleges nyílt hézagkialakítási módszere. Zárt, függőleges hézagképzés (Miskolc)
Az egyhéjú, kéthéjú és IRMA tetők elmélete trükkrajzokkal és a szerelésük bemutatása.
A központi fűtés, nyomó-lefolyóvíz, szellőző és szemétledobó rendszerek szerelése.
A ragasztott elektromos vezetékezés, HUPOLFIX kapcsolatok, befűzés, térelem beszerelés, szerelvényezés. Központi elosztó, közös helyiségek szerelése. Villámvédelmi vezeték. Kaputelefon. Központi tetőantennák. (Trükkrajzok).
A helyreállító belső vakolások, kiegyenlítő habarcsok, glettelések mésszel és géppel, mázolások, (műanyagok).
A loggia fal és belső ajtók szerelése. Kisgépek.
A beépített előszobaszekrény szerelése és lakk-öntött szerkezeti elemek illesztése. Éléskamra és konyhaasztal szerelése.
A fal előkészítése tapétázásra. A tapétaragasztó kezelése, falra ragasztások. Ragasztott szőnyegpadló és PVC padló készítés.
Épületszerelés - panelekből 23. Az ideiglenes és végleges felvonók A hazánkban használatos igen sokfajta ideiglenes felvonó bemutatása. A Schindler felvonók gyors szerelése a térélelemekből kialakított aknában.
A +5 C alatti hőmérsékleten való hegesztés és betonozás. Térelhatárolások, hőlégfúvók, egyéb előkészületek télre. Szociális ellátás.
A film a téglaiparban legújabban gyártott blokktéglát mutatja be a gyártástól a beépítésig. Foglalkozik előnyeivel, a vele való építési mód könnyítésével. Egy balatonfüredi kísérleti ház építésén keresztül mutatja be alkalmazását.
Hazánk faállománya lombosfában szegény, fenyőfából is behozatalra szorulunk. Ezzel szemben az ún. hulladékfából jó minőségben lehet megoldani különböző rendeltetésű épületszerkezetek, például istállók, tornacsarnokok, raktárak felépítését.
Az építőipar 1964-es termelését ismertető színes dokumentumfilm, mely bemutatja a budai várpalotát, az év folyamán befejezést nyert jelesebb középületeket, kommunális intézményeket és az egyre fejlődő fővárosi és vidéki lakótelepeinket, valamint az ipari létesítményeket.
Bemutatja az ókori Athén építészeti emlékeit a neoklasszikus és a modern Athén jelesebb épületeit, a körülötte zajló kereskedelmi életet, nagyvárosi forgalmat, új terek és parkok kialakítását.
Rövid székesfehérvári képsorral kezdődik a film, majd bemutatja a Fejér megyei ÁÉV központi telepét, üzemeit, munkahelyeit. Két MüM iskola és az ÁÉV elméleti szakmunkás-képzésének filmjelenetei után 16 építőipari szakma gyakorlati képzéséből kapunk ízelítőt. Látjuk a mesterjelöltek otthonát, szórakozását, művelődését is.
Egy új alapelven épülő, szabadalmaztatott állványszerkezet nélküli födémcsere technológiának bemutatása, melynek lényege az emelőberendezésekkel mozgatott vasbeton szerelőszint kialakítása és alkalmazásának módja. Az eljárás eszközeinek és munkavédelmi előírásainak egyidejű alkalmazását látjuk.
A magasabb termelékenység és a gépek jobb kihasználása érdekében alkalmazott munkaszervezési eljárás részletes ismertetése.
A gépesített alapozási eljárások közül a legnagyobb érdeklődést a különböző résfalépítési eljárások váltották ki. Filmünk az Út- és Vasútépítő Vállalat által üzembe helyezett résfal építő géplánc munkáját ismerteti.
A Beremendi Cementmű avatási ünnepségéről készült a film, mely közben felvillantja a modern technológiákkal épült és gépesített nagykapacitású cementgyárat működés közben.
A panelos lakásépítési technológiánál az eddigi hegesztési eljárás helyett a Bács megyei Építőipari Vállalat kidolgozta a sajtolási eljárást. Lényege, hogy a panelok kapcsolatát eddig nagy munkaráfordítással hegesztették, míg az új eljárással megháromszorozták a termelési eredményt. A kiálló betonvasakra egy speciális csőhüvelyt húznak, és ezt egy nagynyomású géppel rápréselik a vasak két végére.
Magyarország egyik legszebb vidéke ez: a síkságra omló Zempléni hegység, a szőlőtermelő Tokaj Hegyalja. Az ország északkeleti sarkának gazdag emlékeit kikezdhette ugyan a romboló enyészet, történelmi, társadalmi és kulturális hagyományaiknak mégis dús otthona ez a táj.
Hazánk felszabadulásának 20 éves évfordulójára készült dokumentumfilm korabeli feltételekkel dokumentálja a háború pusztítását, majd a megindult romeltakarítást és az újjáépítést.
1976-tól a Bakonyban, Iharkút térségében külszíni fejtéssel bauxittelepeket termelnek ki. A hatalmas víznyelőkben kialakult bauxit-lencsék kitermelése során, különleges geológusi képződmények kerültek napvilágra. A film e geológiai képződményeket mutatja be.
Napjaink egyik legfontosabb feladata az építés iparosítása, figyelembe véve a megnövekedett igényeket. A Városligetben 1972-ben rendezett kiállítás arról tájékoztat, hogy hazai iparunk mivel kíván és tud hozzájárulni e feladat megoldásához.
Az Agrokomplex által megvásárolt osztrák könnyűszerkezetes technológiát az elemek gyártásától, a kétszintes családi házak, sor, iker átadásig. A Budapest, Istenhegyi úton épülő 35 családi házas telep szemléltetően bizonyítja ennek modern, faalapú, kísérleti építési módnak az előnyeit.
A korszerű és tetszetős homlokzatok kialakításában fontos szerepet játszanak a nyílászáró szerkezetek. A filmben ezek nagyüzemi gyártására kialakított gyártmánycsaládot és azok gyártástechnológiáját ismertetjük.
A Korszerű nyílászáró szerkezetek 1. film folytatásaként bemutatjuk az acél és alumínium, valamint ezek kombinációiból készülő ajtók, ablakok és portálok gyártástechnológiáját.
Az iparosított közműépítés és koncentrált vezetéképítés következtében a közműalagutakban és vezetékfolyosókban csökkent a korróziót előidéző tényezők száma, illetve jóval kevesebb mint a földbe fektetett közművezetékeknél. Az üzemelő létesítményekben végzett korróziós károk nagy része a nem eléggé körültekintő tervezés, a szakszerűtlen kivitelezés, a gondatlan karbantartás következménye. Ezek a károk csökkenthetők, illetve elkerülhetők korszerű korrózióvédelmi módszerek betervezésével és alkalmazásával.
A film bemutatja mindazokat a területeket a melegmunka, a vágómunka, a rakodómunka területén, ahol a védőkesztyűk és tenyérvédők használata elengedhetetlen.
A Különleges alapozások 1. film folytatásaként bemutatjuk a Highway, a kútalap és a Franki cölöpözési eljárásokat.
Házgyáraink futószalagon ontják az előregyártott elemeket, azonban vannak építési feladatok, melyek más technológiát igényelnek. Ez ösztönözte a Budapesti Lakásépítő vállalatot az alagút- vagy térzsalus építésmód alkalmazására is. Jelenleg már több ilyen rendszer ismeretes. A Budapesti Lakásépítő Vállalat - a francia építőipar tapasztalatait figyelembe véve - az OUTINORD rendszert mutatja be.
A kézi anyagmozgató - Lányi Géza - és a kiszolgáló - Bódis Béla - mindketten hasonló okból sérültek meg, nem tartották be az anyagmozgatás aranyszabályait. A megfog, emel, szállít, letesz szabályt. A film párhuzamosan elemzi egy cementzsák és egy darus elem-szállítás négy fázisát, trükkrajzokkal illusztrálja az emberi testen és a darun bekövetkezhető sérüléseket.
Egy, főleg felújítási munkát végző vállalatnál a biztonsági megbízott baleseti jegyzőkönyveket tanulmányoz. A lezuhant - biztonsági övet nem viselt dolgozók mindegyike azt vallotta, hogy "megszédültem". Miként lehet az, hogy a magasban dolgozó ácsok, tetőfedők, állványozók, akiknek egészségét rendszeres orvosi vizsgálatokkal ellenőrzik, egyszer csak megszédülnek. Egy ilyen megszédült dolgozó balesetének hátterét és előzményeit tárja fel a film.
NSZK licenc alapján, bennmaradó zsaluzattal épült a diósdi 16 lakásos ház. A Herlakit, cementtel átitatott faforgácslap külső-belső zsaluzatot képez a 22 cm-es falvastagsághoz, közte betonkötésű fal van. Az épület hőtartó, gyorsan építhető, könnyen szerelhető.
Az épületsúly csökkentésére irányuló törekvésekkel és könnyűszerkezetes építési mód elterjedésével az építőiparban a jó szigetelési tulajdonságokkal rendelkező műanyaghabok jutottak jelentős szerephez. Filmünk bemutatja az egyes habfajták felhasználási lehetőségeit és tulajdonságeltéréseiket.
Metalleichtbau-elemekből épült két budapesti ABC áruház. A tatabányai óvodát könnyűacélvázas szerkezetű sávalapra helyezték - Marklin-rendszerben szerelték, majd gipszpanellal, illetve műkő-fallal borították.
Új osztrák licenc alapján készített "ALLROUND" zsaluzási rendszert mutat be filmünk. Szembeállítja a régi módszereket a nagytáblás zsaluzattal, ennek összes előnyeit ismertetve, a gyorsaságát, a kevés anyag és emberi munkaerő felhasználását.
Az egyre növekvő tömegű építkezések építőanyagszükségletének kielégítése hagyományos módszerekkel már nem megoldható. Különös problémát okoz az ömlesztett, a folyékony és a por halmazállapotú anygok nagytömegű szállítása a gyártóműtől az építkezés helyéig. Úgy is mondhatnánk, hogy a korszerűen gépesített cement, beton és habarcs szállítás úgyszólván emberi kéz érintése nélkül, gyorsan, gazdaságosan jut a felhasználókhoz. A film a különböző járműtípusokat mutatja be, ismertetve azok előnyeit és hátrányait, valamint üzemeltetésük módját.
A Tervezésfejlesztési és Típustervező Intézet beruházásában a dán "Scan-Form" egytáblás, nagy terjedelmű és állítható, variálható fémzsaluzati rendszeralkalmazását mutatja be a film a MONIMPEX-NIKEX-TANNIMPEX Roosevelt téren épülő székházának („spenótház”) betonozási munkáinál. A termek berendezését, illetve klímarendszerét is ismerteti a film.
A Heves megyei Tanácsi Építőipari Vállalat alkalmazza a PEVA alagútzsalus technológiát, az elemgyártástól a tiszta, pontos kivitelezésig. Példákon keresztül ismerjük meg ezt a hazai tervezési, könnyen szerelhető zsaluzatrendszert.
Az üvegszállal erősített poliészterből gyártott tetőbevilágító kupolák, homlokzati burkolóidomok vagy sík lemezek ma már jól helyettesítik a hagyományosan ismert és alkalmazott anyagokat.
A munkahelyi balesetek adminisztrálása során gyakran találkozunk olyan jegyzőkönyvekkel, amelyekben a baleset okát, éppen a balesetet szenvedett személy helytelen magatartásában jelölik meg. Ez a sablonos felfogás elkendőz egy sereg mulasztást és elferdíti a tényeket.
A kiszerelt gipsz-perlit válaszfallapok gyártása és szerelése, mint a nedves eljárás nélküli építkezés egyik válfaja.
A mechanikus, a hidraulikus és a pneumatikus berendezések alkalmazása kémények, víztornyok és toronyházak kivitelezésében.
Az Uniport System olyan konténerház család, melyből tetszőlegesen alakíthatók ki különböző célú és rendeltetésű épületek. A film végigköveti a szerkezet gyártását, a fontosabb szakipari munkákat, a szállítás és a telepítés mozzanatait, bemutat néhány már elkészült épületet.
A nyomásalatti szennyvízelvezetés mellett a másik rendszer a vákuumos. Svéd licenc alapján a stockholmi laborban, Hollandiában és Szentendrén forgatott jelenetek rajzfilmbetéttel kiegészítve mutatják be a rendszer előnyeit a hagyományos gravitációs rendszerrel szemben.
Az építőiparban használatos anyagok, tégla, mész, cement és előregyártott elemek, állványzatok és tüzelőanyagok helyes tárolása és raktározása.
Az ÉVM Magánlakásépítési Célprogram Bizottság és a No Fines Társulás szorgalmazza az egyelőre importból származó építőanyag felhasználását, és a módszer elterjesztését, elsősorban hazai építőszövetkezeteink körében. Tény, hogy a bennmaradó zsaluzatos építési módszerrel egyszerűbben és olcsóbban, de termékenyen kivitelezhetők a családi házak 1-2 szintig. Filmünk az anyag gyártását, valamint a csehszlovákiai példát mutatja be, de ismerteti a Szabolcs megyei kísérleti lakónegyed építését is.
Az építőipari balesetek száma az utóbbi években csökkent ugyan, de még mindig sok a súlyos sérülés és a halálos baleset is. A veszélyforrások megszüntetésével elkerülhető, hogy a dolgozó veszélyhelyzetbe kerüljön, vagy balesetet szenvedjen.
Ha az ember feszültség alá kerülő teste és ezzel egyidejűleg másik földelt fémszerkezetet érint, érintési feszültséget hidal át, mely gyakran életveszélyes lehet. E feszültséget a veszélyes szint alá lehet csökkenteni, ha a lakó és kommunális épületekben kialakítjuk az egyenlő potenciálra hozó hálózatot. A film a hálózat elméleti és gyakorlati megvalósítását mutatja be. 1975-ben az építőipari balesetek 11, 8 %-a géppel volt kapcsolatos. A legtöbb baleset megelőzhető, ha betartják a biztonságos üzemeltetési követelményeit, rendszeresen végeznek karbantartást és a dolgozók alapos kiképzésben részesülnek.