ÉPÍTÉSZETI-MŰSZAKI TERVEK
Az archív építészeti-műszaki tervállomány alkotja a gyűjtemény gerincét. A rendszerváltás után jogutód nélkül megszűnt vagy valamilyen formában (állami vállalatként vagy privatizáltan) tovább működő, de az archívumukat tovább gondozni már nem tudó építőipari tervező- és kivitelező vállalatok tervdokumentációit a ’90-es évek közepétől gyűjtjük. A gyűjtemény kialakításakor a legfontosabb szempont az értékmentés volt – megőrizni és kutathatóvá tenni azt a többszázezres nagyságrendű tervállományt, mely híven reprezentálja legújabb kori építés- és építészettörténetünket. Az archív tervállományban megtalálhatók többek között az ÁÉTV, a KERTI, a Borsodterv, a Pécsiterv, a Hajdúterv, a KÖZÉV, a TTI, a Dunabau-43. ÁÉV, az UVATERV, az Iparterv és a Győriterv munkái.
ÉPÍTÉSI GEOTECHNIKAI ADATTÁR (ÉGA)
Az ÉGA 2009-ben került a Dokumentációs Központ állományába a Magyar Bányászati és Földtani Hivataltól. A gyűjtemény a magyarországi építkezések megkezdéséhez elengedhetetlen geotechnikai fúrások adatait tartalmazza, amelyek szakvéleményként szolgálnak a tervezők, beruházók és kivitelezők számára is. A szöveges munkarészek mellett – mint geológia, geomorfológia, földrajzi környezet, alapozási javaslat – műszaki rajzokat is magába foglal: helyszínrajzokat, talajszelvényeket, rétegszelvényeket. Az adattár bárki által hozzáférhető, a szolgáltatás részeként papíralapú és digitális formában is kérhetnek másolatot az ügyfelek.
ÉGA dokumentumok kikérési folyamatáról ITT tájékozódhat.
TELEPÜLÉSI ÉS TERÜLETI VONATKOZÁSÚ TERVEK (OTTT)
A területfelhasználással járó beruházások – lakóépületek, gazdasági komplexumok, közüzemi létesítmények stb. – megvalósíthatóságának alapvető feltétele a célterületre vonatkozó fejlesztési és szabályozási előírásoknak való megfelelés. A Dokumentációs Központ teljességre törekvően gyűjti és szolgáltatja a települési, vármegyei, országos és kiemelt területek (Balaton, Budapest Agglomeráció, üdülőkörzetek) területrendezési eszközeit (helyi építési szabályzat, szabályozási terv, településfejlesztési koncepció, településterv).
Az állományrész döntően (hely)hatósági szervek által elfogadott, meghatározott időszakokban hatályos dokumentációkat tartalmaz, melyek alapján a szabályozási előírások, fejlesztési szándékok változásai az 1950-es évektől napjainkig, jól nyomon követhetők.
A gyűjtemény 2000-től kormányrendeletben előírt kötelespéldányt kap az újonnan elkészített vagy módosított tervdokumentumokból, az ezt megelőző időszak dokumentációi pedig a VÁTI törzsanyagából, illetve különböző tervezővállatok archív állományaiból származnak.
OTTT dokumentumok kikérési folyamatáról ITT tájékozódhat.
Az alábbiakban egy válogatást láthatnak tervtárunk legszebb tervlapjaiból, valamint többet megtudhatnak az állami tervezővállalatokról, például, hogy van-e gyűjteményünkben hozzájuk köthető tervdokumentáció vagy hogy a nemzeti tervvagyon kategóriájába tartoznak-e.
Vállalatok
A 43. sz. ÁÉV állományában nagy számban találhatóak meg a BUVÁTI és LAKÓTERV felbecsülhetetlen értékű tervei.
A BUVÁTI tervtárának eredeti állománya ugyan nem található meg gyűjteményünkben, közvetetten azonban (az FTV felméréseiben és a 43. sz. ÁÉV állományában) rendelkezünk tervdokumentációkkal.
Tervtárban csupán a pausz állomány.
A tervtár jelentős része megsemmisült, közvetetten azonban (az FTV felméréseiben és a 43. sz. ÁÉV állományában) rendelkezünk tervdokumentációkkal.
Az 50.000 feletti tervszámok az UVATERV Zrt.-nél találhatóak.