Ugrás a tartalomra

100 év margójára – Dragonits Tamás

Dragonits Tamás 1924. november 13-án született Budapesten. 1941-ben jelesre érettségizett a budapesti Szent Benedek Gimnáziumban, majd a következő évtől megkezdte építészmérnöki tanulmányait a József Nádor Gazdaságtudományi és Műszaki Egyetemen.[1] Sok más korábbi műegyetemi hallgatóhoz hasonlóan őt is katonai behívóval nyugatra vezényelték a nyilasok, hogy a német újjáépítésben segédkezzen. A vonat azonban Németország helyett Dánia felé vette az irányt, ahonnan nemsokára Svédországba utazott tovább.

„[…] reális, gazdaságos, ízléses terveket készít.” - K. Ártner Klára

Ártner Klára 1932-ben született, fiatalkoráról, életrajzáról azonban keveset tudunk, pedig azon fiatal és tehetséges, generációváltó postaépítészek közé tartozott, akik nevéhez számos egyedi épület fűződik. Köszönhető volt ez egyrészt annak, hogy a POTI viszonylagos önállóságot biztosított kezdő építészei számára is. Az sem elhanyagolható szempont továbbá, hogy Ártner Klára nőként tudott érvényesülni a szakmában, így ez nem meglepő módon visszatérő eleme is volt a vele készült interjúknak.

„Az épület öntörvényű, fiktív képződmény, illúzió.” – Zalaváry Lajos (1923–2018)

Zalaváry Lajos 1923. január 1-én született Budapesten. Értelmiségi családban nőtt fel, édesapja az Osztrák-Magyar Monarchia idejében szerzett zongorista végzettséget Bécsben. A fiatal Zalaváry már az általános iskolában kitűnt rajztehetségével. Először a gödöllői Premontrei gimnáziumban tanult, majd átkerült Miskolcra, a minoriták rendházába, ahol a szomszédos Fráter György Katolikus Gimnáziumban (ma Földes Ferenc Gimnázium) érettségizett.

„Én örülök, hogy a hatvanas-hetvenes-nyolcvanas években tervezhettem.” – Finta József (1935–2024)

Finta József 1935. június 12-én született Kolozsváron. Értelmiségi családban nevelkedett, édesapja magyar-latin szakos tanár, költő és műfordító, édesanyja a református kollégium titkárnője volt. 1941-ben Észak-Erdély visszacsatolása után Nagyváradra költöztek, de 1944-ben a háború elől Budapestre menekültek, egyedül irataikat és a kis Finta kedvenc mackóját vitték magukkal. A Lónyay utcai Református Gimnáziumba került, közben édesapját nyugdíjazták, így nagy szegénységben éltek.